HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 18.07.2021
 
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
Prasa o PROTEŚCIE   PRASA menu  

Związki twórcze apelują o pilne zmiany legislacyjne

  22.5.Warszawa (PAP) - Kilkadziesiąt postulatów dotyczących prawnego uregulowania sytuacji artystów w Polsce przedstawili w czwartek reprezentanci związków twórczych. Zaprotestowali przeciw planom podatkowym wicepremiera Grzegorza Kołodki, zaapelowali o pilne podjęcie prac nad ustawą o działalności artystycznej.

  Wspólne stanowisko w tej sprawie zaprezentowali na konferencji prasowej przedstawiciele związków skupiających aktorów, plastyków, muzyków, kompozytorów i literatów. Ich zdaniem, aktualna sytuacja kultury polskiej budzi "najwyższe zaniepokojenie".

  Artyści protestują przeciw pomysłom obniżenia - z 50 proc. do 20 proc. kosztów uzyskania przez nich przychodów. Argumentują to np. wysokimi kosztami działalności artystycznej w przypadku artystów plastyków. Według wyliczeń Związku Polskich Artystów Plastyków, opłaty za ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i wypadkowe, koszty utrzymania pracowni i materiałów wynoszą w skali roku ok. 20 tys. zł.

  "Szokująca propozycja Grzegorza Kołodki, aby koszty uzyskania dzieła wynosiły 20 proc., w przeważającej części środowiska artystów plastyków nie pokrywa nawet połowy kosztów ubezpieczenia" - dowodził prezes ZPAP Jerzy Biernat.

  Z racji nieregularnych zarobków artyści chcą mieć prawo do rozliczania się z podatków raz na trzy lata. Proponują też, aby składka na ubezpieczenie społeczne, wypadkowe oraz zdrowotne była pobierana z wypłacanych im honorariów - obecnie twórcy sami muszą wpłacać te składki do ZUS.

  "Wielu kolegów nie płaci obecnie składek i nie są objęci ubezpieczeniem. To bomba z opóźnionym zapłonem, która wcześniej czy później spadnie na barki wszystkich podatników" - mówił Andrzej Dębski z ZASP.

  Artyści uważają, że ich stowarzyszenia powinny być uznane za instytucje pożytku publicznego, którym przysługuje 1-procentowy odpis z podatków od każdej osoby fizycznej i powinny partycypować w podziale środków z gier liczbowych.

  Zwracają uwagę na konieczność nowelizacji ustawy o prawach autorskich i pokrewnych.

  Plastycy domagają się dodatkowo bezpłatnego wstępu do państwowych muzeów i galerii oraz przeprowadzenia badań poziomu bezrobocia w swoim środowisku. Ratunek dla bezrobotnych konserwatorów widzą w eksporcie ich usług do Iraku.

  Swoje postulaty zamierzają przekazać na ręce ministrów: kultury, gospodarki i finansów oraz do sejmowej i senackiej komisji kultury. Nie wykluczają też zorganizowania ogólnopolskiej manifestacji. (PAP)

 
 
WIEŚCI OD   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2021 - ® Janusz Kobyliński